31 MAYIS DÜNYA SIGARASIZ GÜNÜ
Bilindigi gibi sigara kullanimi, halk sagligi için ciddi sonuçlari olan küresel bir sorundur. Sigara tüketiminin ve sigara dumanina maruz kalmanin; ölüme, hastaliklara ve sakatliklara neden oldugu, yüksek düzeyde bagimlilik yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif , zehirli ve kanserojen oldugu bilimsel bir gerçektir. Içinde 50?den fazla kanser yapici, 4.000?den fazla kimyasal madde bulunan sigara,  kanserin baslica tetikleyicisidir.

Sigara basta akciger kanseri olmak üzere, girtlak, yemek borusu, agiz boslugu, yutak, idrar yollari, böbrek, pankreas, idrar kesesi, karaciger, serviks ve kan kanseri görülme sikliginin artmasina neden olur.

Akciger kanserinin %90?i sigaraya baglidir ve akciger kanseri diger tüm kanserlerin toplami kadar insanin ölümüne neden olmaktadir.

Sigara, kani pihtilastirdigindan damar çeperlerini kalinlastirir. Bunun sonucu damar sertligi ve yüksek tansiyon olusur. Bu olusum ; göz , beyin , kalp, karaciger, böbrek basta olmak üzere bütün damarlarda çatlama , yirtilma ve tikanmalar yapar. Kan dolasimi yavaslar, nabiz sayisi artar, solunum yetmezligi görülür.

Sigara içerek sadece kendimize degil,  sevdiklerimize ve çevremizdeki insanlara zarar verdigimizi unutmamaliyiz. Pasif içiciler sigara içen kisilerin yaninda durarak 3700 çesit kimyasal gazdan zarar görmektedirler. Her yil binlerce pasif içici sigara dumaninin verdigi zararlardan dolayi hastalanarak hayatini kaybetmektedir. Sigara içmeyen akciger kanserli hastalarin 1/3?ü sigara içen bir kisi ile yasamaktadir, yani pasif içicidir. Sigara içmeyenlerde görülen akciger kanserlerinin %17?sinin nedeni çocukluk çagi veya eriskin dönemdeki pasif içiciliktir.

Dünyadaki tüm ölümlerin %30?u sigara nedeniyledir. Ülkemizde her yil 100.000 insanimizi erken yaslarda sigaraya kurban vermekteyiz. Eger gerekli önlem alinmazsa önümüzdeki 20 yilda bu sayi 250.000?e çikacaktir. Sigaranin yol açtigi ölümler; trafik, terör, is kazalari vb. tüm ölümlerin toplamindan 5 kat daha fazladir. Her yil Ülkemizde 100.000 kisinin ölmesi demektir;

-Her gün bir uçak düsüyor ve 300 kisi ölüyor.

-Her yil yüz bin nüfuslu bir sehrimize bir atom bombasi atiliyor.

-Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlaniyor kimse sag kalmiyor demektir.

Sonuç olarak zarari kesinlikle ispatlanmis sigara ve benzeri ürünlerin kullanimi mutlaka terk edilmelidir.

Sigaraya karsi savas kanserlerin %30?nu yok edecektir.

Sigara ile hem kendinizi hem geleceginizi yok etmeyin

Uzm.Dr. Erdogan DURAN

Il Saglik Müdürü