Yasama Yol Ver Projesi Tanitildi
       Sanliurfa’da Saglik Bakanligi tarafindan yurt genelinde baslatilan Yasama Yol Ver Projesi’nin tanitim toplantisi gerçeklestirildi.Sanliurfa Il Saglik Müdürü Uzm.Dr.Erdogan DURAN Toplanti Salonu’nda basin mensuplarina proje hakkinda bilgi verdi.

       Sanliurfa  Il Saglik Müdürlügü Toplanti Salonu’nda basin mensuplarina kampanya hakkinda bilgi veren Il Saglik Müdürü Uzm. Dr. Edogan DURAN, 112 acil çagri merkezlerine yapilan asilsiz çagrilarin ve trafikte ambulanslara yol verilmemesinin önüne geçilmesi için hazirlanan afis, brosür ve kamu spotlarini basina takdim ederek, düzenlenecek olan etkinligin hedefi hakkinda kapsamli bilgi verdi. Toplantiya Il Saglik Müdürü Uzm. Dr.Erdogan DURAN , saglik müdür yardimcisi Dr. Emrah Dogan , 112 il Ambulans servisi bashekimi Dr. Emre Dingçi , ve 112 çalisanlari ile yerel ve ulusal basin temsilcileri katildi.

       Baslatilan kampanya hakkinda bilgi veren Il Saglik Müdürümüz Uzm.Dr.Erdogan Duran, 112 acil saglik hizmetleri medya kampanyasina degindi. “Bakanligimizca verilen acil saglik hizmetleri, yurt genelinde en uç noktalara kadar yayilmis, kesintisiz olarak hizmet veren il merkezlerindeki Komuta Kontrol Merkezine bagli olarak çalisan, tüm ilçelerde ve bazi önemli noktalarda kurulmus istasyonlardan olusan büyük bir sistemdir. Acil Saglik hizmetlerinin amaci, acil saglik hizmeti ihtiyaci olusan vatandaslarimiza günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 acil çagri hattinin aranmasi halinde en kisa sürede ulasmak ve en uygun sekilde tedavisinin yapilabilecegi bir merkeze ulastirmaktir. Hastanin durumuna göre, iklim, cografi ve trafik vb, kosullar göz önüne alinarak, en uygun ambulans yönlendirilerek 112 acil saglik hizmeti kentsel ve kirsal alanda yüzde 100 erisim ile sunmaya çalisiyoruz 112 Acil Çagri Hatti, hayati tehlike olusturan durum ortaya çiktiginda, aranmasi gereken önemli bir hattir. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafindan mesgul edilmesi nedeniyle gerçek acil saglik yardimina ihtiyaci olan hasta ve vakalara ulasmada geç kalinmaktadir” seklinde konustu.

       Uzm.Dr. Erdogan DURAN Bu kapsamda saglik hizmetlerinin ulasilabilirliginin ve kalitesinin artirilmasina yönelik toplumsal farkindalik olusturmak amaciyla 112 acil çagri hattinin gereksiz aranmasinin önlenmesi ve trafikte ambulansin geçis önceligine özen gösterilmesi konularinda ve 2016 yili boyunca devam edecek sekilde medya kampanyasi planlanmistir. Bu kampanya kapsaminda okul ziyaretleri, televizyon ve radyolarda kamu spotlari yayinlanmasi, hastane, aile sagligi merkezleri-, belediye otobüsleri ve sehir merkezlerindeki monitörlerde outdoor filmlerin yayinlanmasi, halkin yogun oldugu yerlere asilacak bilboard fisler, halkin yogun oldugu yerlerde yapilacak açik alan programlari ve diger birçok aktivite ile genis bir kitleye ulasilmasi hedeflenmektedir” diye konustu.