1-7 Nisan Kanser Haftasi
Kelime anlami olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çogalmasiyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çesitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çogalmasi ile olusan 100′den fazla hastalik grubudur. Çok çesitli kanser tipleri olmasina ragmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol disi çogalmasi ile baslar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsizliklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

     Belli bir tür kansere yakalanma olasiligini artiran her sey risk faktörüdür. Sigara, alkol vb. gibi risk faktörleri kontrol edilebilirken, yas, genetik özellikler gibi bazi risk faktörleri de kontrol edilememektedir. Pek çok risk faktörünün direkt olarak hastaliga neden olup olmadigi bilinmemektedir. Risk faktörleri, doktorlarin kansere yakalanma olasiligi yüksek kisileri teshis etmesinde yardimcidir. Bu yüzden risk faktörlerinin bilinmesi önemlidir.

  

     1-Biyolojik Risk Faktörleri: Biyolojik Risk Faktörleri; yas, cinsiyet ve irk gibi fiziksel özelliklerdir. Fiziksel ve biyolojik özelliklerin, kanser için risk faktörü olup olmayacagi, kanserin tipine baglidir.

     2- Çevresel Risk Faktörleri: Yasadiginiz ya da çalistiginiz çevre kosullari kanser gelisimi için risk faktörü olabilir. Ev ya da is yerinde bulunan bazi maddeler, kanser riskini artirir. Asbest, radon, hava kirliligi, UV radyasyon, sigaraya maruz kalma çevresel risk faktörlerindendir.

     3- Genetik Risk Faktörleri: Genetik Risk Faktörleri, aileden kalitimsal olarak geçen genlerle iliskilidir.

     4- Davranissal Risk Faktörleri: Sigara içmek, diyet, egzersiz ve alkol tüketimi gibi degistirebileceginiz risk faktörleridir. Sigarayi birakmak veya düzenli egzersizlerle kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Kanserin belirtilerini bilmek hastaligin erken teshisi açisindan önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasina sahip olmak kisinin kanser oldugu anlamina da gelmez.

Açiklanamayan kilo kaybi

Ates, Halsizlik, Agri

Memede veya vücutta hissedilen kitleler

Cilt degisiklikleri

Ben ve sigillerdeki degisiklikler

Kanama

Diskilama veya idrar yapma aliskanliginda degisiklik

Öksürük ve horlama

      

Kanserden korunma kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. 

Korunmada, yukarida anlatilan basta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapici çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. 

      Bunun disinda düzenli spor yapmak, asiri günes isigindan sakinmak, özellikle meyve ve sebze agirlikli uygun bir diyet uygulamak ve dogal gidalarla beslenmek, saglik kontrollerini zamaninda yaptirmak kanser sikligini azaltabilir

     Modern tiptaki gelismelere ragmen, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasinda halen ilk siralarda yer almasindan dolayi kanser önemli bir saglik sorunudur. Tanisi ve tedavisi farkli uzmanlik dallarinin isbirligini gerektirmektedir. Kanserde erken tani önemlidir. Türkiye?de özellikle meme, rahim agzi (serviks) ve bagirsak kanserinin erken tanisi konusunda ulusal tarama programlari mevcuttur.