Türkiye, 29 Aralik'ta Saglikli Yasama Yürüyor
Saglik Bakanligimizca yürütülen Türkiye Saglikli Beslenme ve Hareketli Hayat Programi kapsaminda 2014 yili "Saglikli Yasam ve Hareket Yili" ilan edilmistir. Bu dogrultuda; yurt genelinde, 81 ilde oldugu gibi ilimizde de 29 Aralik 2013 Pazar günü saat 11:00'de tüm halkin ve saglik personelinin katilacagi "Sevdiklerimizle Sagliga Yürüyoruz" konulu yürüyüs düzenlenecektir.

Söz konusu yürüyüs 29.12.2013 günü saat 11:00'de ilimiz merkezi Sarayönü Caddesi Kapakli Pasaji önünden baslayacak olup, Abide kavsaginda bitecektir. Yürüyüse tüm halkimiz davetlidir.

Türkiye, 29 Aralik'ta saglikli yasama yürüyor

Saglik Bakanimiz Dr. Mehmet Müezzinoglu, vatandaslari hareketli yasama tesvik etmek için gelecek yili "2014 Saglikli Yasam Için Hareket Yili" ilan edeceklerini açikladi. Bu kapsamda, 29 Aralik'ta Türkiye genelinde "Sevdiklerimizle Saglikli Yasama Yürüyoruz" etkinligini düzenleyeceklerini belirten Bakanimiz Dr. Müezzinoglu, "81 ilde ayni saatte yapacagimiz bu yürüyüse vatandaslarimizi bekliyorum. Sevdiklerimizle birlikte sagliga yürüyelim" dedi.

Saglik Bakanligimiz, obezite ve ona bagli hastaliklarla mücadele için vatandaslari hareketli yasama davet ediyor. Bakanligimiz bu yöndeki çalismalarini, 2014”ü “Saglikli Yasam Için Hareket Yili” ilan ederek devam ettirecek. Bu kapsamda, hareketli yasamin önemine dikkat çeken bir dizi kampanya düzenlenecek. Ilk etapta 29 Aralik”ta 81 ilde ilgili birimlerin koordinatörlügünde “Sevdiklerimizle Saglikli Yasama Yürüyoruz”programi yapilacak.

Sevdiklerimizle birlikte yürüyoruz

Etkinlige Istanbul”da katilacak olan Saglik Bakanimiz Dr. Mehmet Müezzinoglu, vatandaslarin ailelerini yanlarina alarak yürüyüse katilmalari için çagrida bulundu. Hareketsiz yasamin birçok hastaligi beraberinde getirdigine dikkat çeken Bakanimiz Dr. Müezzinoglu, Saglik Bakanligi olarak bunun önüne geçmek için yogun bir çaba sarf ettiklerini kaydetti.  Bu dogrultuda çagin kosullarina uygun modern ve etkili çalismalar yaptiklarini söyleyen Bakanimiz Dr. Müezzinoglu, söyle devam etti: “Saglikli bir yasamin hareketten, fiziksel aktiviteden geçtigini her seferinde vurguluyoruz. Özellikle vatandaslarimizi hareketli yasama tesvik etmek amaciyla önümüzdeki yili “2014 Saglikli Yasam Için Hareket Yili” ilan edecegiz. Bu kapsamdaki çalismalarin ilkini 29 Aralik”ta Türkiye genelinde düzenleyecegimiz “Sevdiklerimizle Saglikli Yasama Yürüyoruz” etkinligiyle baslatacagiz. Bütün vatandaslarimizin, esleri, çocuklari, torunlari, sevdikleriyle birlikte saglikli bir yasama davet ediyorum.”

Saglikli yasam için sadece 30 dakika

Koruyucu saglik hizmetlerinde fiziksel aktivitenin önemli bir yer tuttugunu vurgulayan Bakanimiz Dr. Müezzinoglu, günde yarim saat spor yaparak, hareketsiz yasamin neden oldugu obezite, diyabet, kalp-damar, kas-kemik ve eklem hastaliklarinin önüne geçilebilecegine dikkat çekti. 30 dakikalik bir zaman diliminde yapilacak fiziksel aktivitenin sonucunda saglikli bir beden ve zinde ruh halinin kazanilacaginin altini çizen Bakanimiz Dr. Müezzinoglu, “Sagligimiza deger verecek böyle bir bakis açisini yasam felsefemize yerlestiremiyorsak kendimize haksizlik etmis oluyoruz. 24 saat içinde birçok seye zaman harcayabiliyorsak, saglikli yasam için de yarim saatimizi ayirabilmeliyiz” diye konustu.

Hareket yasamin kendisidir

Vatandaslarin hareketli yasam konusunda dogrudan bilgilendirilmesi için kendisinin içinde bulunacagi yürüyüs etkinligini düzenleyeceklerini ifade Bakanimiz Dr. Müezzinoglu, sözlerini söyle tamamladi: “Hayattan keyif almak, yeni bir seyler ögrenmek ve sevdiklerimizle birlikte yeni mutluluklar yasamak için hareket etmeliyiz. Bir baska ifadeyle hareket yasamin kendisidir.”

Saglik Bakanimiz Dr. Mehmet Müezzinoglu, Pazar günü Türkiye genelinde düzenlenecek “Sevdiklerimizle Saglikli Yasama Yürüyoruz” programina esi, çocuklari ve torunlariyla birlikte katilacak.