HER BAGIS YENI BIR HAYATTIR. HAZIR MISINIZ?
Toplumuzda organ bagisi konusundaki farkindaligin artirilmasi amaciyla ülkemizde her yil 3-9 Kasim tarihleri ?Organ Bagis Haftasi? olarak kutlanmaktadir.

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastaliklar, dünyada oldugu gibi ülkemizde de önemli saglik sorunlarindan biridir. Bu bilinçle ülkemizde ?Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi? kurulmus olup organ dagitimi en adaletli ve seffaf sekilde yapilmaktadir. Ayrica tüm nakil aktiviteleri ve istatistikleri anlik olarak sistemden takip edilebilir hale gelmistir.


Bu amaç dogrultusunda Il Saglik Müdürlügü toplanti salonunda düzenlenen toplantiya Il Saglik Müdürü Uzm. Dr. Erdogan DURAN, Genel Cerrahi Uzm. Doç. Dr. Abdullah ÖZGÖNÜL, Il Saglik Müdür Yrd. Yasar SIMSEKSOY ve ilimiz bünyesindeki kurumlarin Organ Nakli Birim Sorumlulari ve personelleri arasinda yapilan toplanti bugün sabah 10:00 yapildi.


Ülkemizde organ bagislari, Bakanligimizin kontrolü ve denetiminde yapilmaktadir. Ülke genelinde Bakanligimizca ruhsatlandirilmis tam donanimli 111 nakil merkezi, yeterli ve deneyimli nakil ekipleri ile organ nakli faaliyetlerini basari ile gerçeklestirilmektedir. Nakil sayisi bakimindan Avrupa?da üst siralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çogunlugu canlidan gerçeklestirilmektedir. Organ nakli olmus hastalarda basari ve sag kalim orani Avrupa?da %85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile esdeger durumdadir.

Organlarin çikarilmasindan hastalara nakline kadarki sürecin tüm asamalarinda organizasyonu saglayan Ulusal Koordinasyon Sistemimiz, dünyada basari ile uygulanan nadir sistemlerden biridir. Organlarin transportunda da Bakanligimiz tarafindan gereken tüm imkânlar seferber edilmektedir. 2 bin 832 kara ambulansi, 3 uçak ve 17 helikopterle faaliyet gösteren Hava Ambulans Sistemi, bir yandan asli görevini yaparken diger yandan da organlarin ve nakil ekiplerinin transportunun saglanmasina destek vermektedir.

Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanima, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bagis oranlarindaki yetersizliktir.

Potansiyel donör tespiti ve beyin ölümü tespitindeki yetersizlikler nedeniyle Bakanligimiz tarafindan birçok çalisma yapilmistir. 2009 yilindan bu yana beyin ölümü tespit kurulunda yer alan uzman hekimler, organ nakli koordinatörleri ve yogun bakim personelinden olusan yaklasik 5000 kisiye egitimler verilmistir. Bakanligimizin katilimlari ve destekleriyle 9 Bölge Koordinasyon Merkezimiz kendi bünyesindeki illerde düzenli olarak etkinliklere ve egitimlere devam etmektedirler. Tüm bu çalismalar neticesinde 2002 yilina oranla on kat artis gösteren beyin ölümü tespitlerimizin yilsonunda 1600?e ulasmasi beklenmektedir.

Ancak tüm bu çalismalara ve saglanan artisa ragmen, organ bagisi oranlarinda henüz istenilen düzeylere ulasilamamistir. Avrupa?da %75 olan aile bagis orani ne yazik ki ülkemizde %24 seviyesindedir. Bugün ülkemizde 23.529 kisi bekleme listesinde organ beklemekte iken, kadavra organ bagisindaki yetersizlik nedeniyle sadece 2012 yilinda 1779 vatandasimiz organ nakli olamadan hayatini kaybetmistir.

Organ bagisi konusunda vatandaslarimizdaki yanlis ön yargilari degistirebilmek ve bilinçli bir toplum olusturabilmek amaciyla faaliyetlerimiz devam etmektedir. Bakanligimiz tarafindan yürütülen ve 2015?te tamamlanacak olan ?Organ Naklinde Uyum için Teknik Destek? isimli Avrupa Birligi projesi kapsaminda egitim, mevzuat uyumu, toplumsal farkindaligin artirilmasi, kamu spotlari, medya ile yakin iliski gibi birçok aktivite profesyonel ekiplerce gerçeklestirilecektir.

Kamuoyumuzun bilgisine saygi ile sunulur.