SANLIURFA UMKE TEMEL EGITIMI
       Afet, toplumun tamami veya belli kesimleri için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayiplar doguran, normal hayati ve insan faaliyetlerini durduran veya kesintiye ugratan; dogal, teknolojik veya insan kaynakli olaylara denir. Ülkemizde bilinen pek çok afet çesidi can ve mal kayiplara neden olarak büyük acilarin yasanmasina neden olmaktadir.

       Afet ve olagandisi durumlarda olay yerinde medikal kurtarma yapmak üzere, istekli saglik personeli arasindan seçilerek egitilmis personellerden olusan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri 2003 yilindan itibaren her ilde kurulmustur.

       Sanliurfa Saglik Müdürlügü Acil ve Afetlerde Saglik Hizmetleri Sube Müdürlügü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibine (UMKE)  yeni katilacak olan personele yönelik UMKE Temel Egitimini 15-20 Nisan 2013 tarihleri arasinda düzenlemistir. Egitim; Saglik Bakanligi Acil Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü, Egitim ve Projeler Daire Baskani,, Güney Marmara Illeri UMKE Egitim Ekibi, Gaziantep Saglik Müdürlügü ve Sanliurfa Afet Acil Durum Müdürlügü katkilariyla gerçeklestirilmistir. Egitime 60 UMKE gönüllüsü katilarak UMKE personeli olmaya hak kazanmistir.


UMKE Temel Egitimi 6 gün süresinde 5 modülden olusmustur. 
? GENEL AFET BILGISI MODÜLÜ 
? PSIKO SOSYAL DURUMLAR EGITIMI MODÜLÜ 
? AFET VE ODD MÜDAHALE EGITIMI MODÜLÜ 
? TIBBI MÜDAHALE BILGISI MODÜLÜ 

? TATBIKAT EGITIMLERI MODÜLÜ 


       Egitimin tatbikat bölümü Harrankapi?da bulunan enkaz alaninda Afet Acil Durum Müdürlügü Ekipleri esliginde ile icra edilmistir. 

       Emegi geçen katkida bulunan herkese sükranlarimizi sunar. Desteklerinin devamini dileriz.


       SANLIURFA UMKE TEMEL EGITIMI TATBIKAT VIDEOSU IÇIN TIKLAYINIZ..