Sizin Bir isiniz Engellilerimizin de Bir Yardimcisi Olsun
       Kalkinma bakanligi tarafindan koordine ve finanse edilen, Sanliurfa Valiligi koordinasyonunda Sanliurfa Il Saglik Müdürlügü, Proje Ofisi Birimi tarafindan yürütülen ?Sizin bir Isiniz, Engellilerimizin de Bir Yardimcisi Olsun 2. Projesi  (Yasli ve Engelli Bakim Kursu)  ve Mutlu Bebekler Güvenli Yarinlar Projelerinin birinci grup sertifikalari ve her grupta birinci olanlara ödülleri Sanliurfa il saglik müdürlügü tarafindan hazirlanan törenle verildi.

 

       Tören Sodes? ten sorumlu Vali yardimcisi Ramazan SEÇILMIS, Il Saglik Müdürü Uz. Dr. Erdogan DURAN, Halk Sagligi Müdürü Dr. Osman KOYUNCU. Il Saglik Müdür Yardimcisi Dr.M.Eyyüp HAZAR, Harran Ünv. Doç. Dr. Fügen GÖZ , Kurum amirleri ve kursiyerlerin katilimlariyla gerçeklesti. Vali yardimcisi Ramazan Seçilmis yaptigi konusmada su anda bu salonda sertifikalarini çocuklariyla beraber gelen kursiyerlerimizin ve gördügü bu güzel tablo karsisinda mutluluk duydugunu. böyle halkimiza faydali projelerin devaminin temennisinde bulunan Vali Yardimcisi Ramazan SEÇILMIS projede 1.ci gelen kursiyerimize ödül olarak çeyrek altin ve sertifikasini vererek tebrik etti. Ikinci projede 1.ci gelen kursiyere çeyrek altin ve sertifikasini Il Saglik Müdürü Uz. Dr. Erdogan DURAN takdim etti.


       Törende proje ile ilgili bilgi veren Il Saglik Müdür Yardimcisi Dr. M. Eyyüp HAZAR ?Sizin Bir Isiniz, Engellilerimizin de Bir Yardimcisi Olsun? Kalkinma Bakanligi tarafindan kabul edilen Projemizin ikici grubu ise evinden engellisi olan ailelere yönelik planlanmistir. Bu gruptan 200 kisiye ulasilarak 50 ser kisilik 4 gruba 100 er saatlik toplam 400 saatlik teorik egitim verilecektir.. Bu projeyle biz, engelli ve bakima muhtaç olan vatandaslarimizin yakinlarini egiterek onlara daha kaliteli bir bakim yapmalarini amaçliyoruz. Egitim asamasinda Öncelikle Yasli ve Hastanin sayginligini korumak, sosyal hayattan koparmadan ve yasadigi ortamda ihtiyaci olan hizmetleri almasini saglamak hususunda gerek teorik ve gerekse uygulamali içerik sunulacaktir. Gençlerin enerjisi ile yaslilarin bilgi birikimini sevgi eksenli bir amaçta bulusturmayi amaçlayan ?Sizin bir Isiniz, Engellilerimizin de Bir Yardimcisi Olsun? projesi, sosyal programlara ilgi duyan, insan iliskilerinde basarili, hayatin en donanimli dönemi olan yasliligi sevgiyle kucaklayip sorunlari ile bas edebilecek nitelikli kisileri yetistirmeyi planlamaktadir. Kapsamli bir egitim içerigi ile desteklenecek programin uygulamali bölümleri ile edinilen bilgilerin kalici ve uygulanabilir bir zemin olusturmasi hedeflenmektedir

 

       MUTLU BEBEKLER, GÜVENLI YARINLAR

       Okul öncesi egitim,  çocuklarin fiziksel, zihinsel gelisimlerinin en hizli oldugu dönemlerden biridir. Yapilan arastirmalara göre erken yaslardaki egitim çocugun zeka, kisilik ve sosyal gelisiminde çok önemlidir. Bu yaslardaki ihmalin olumsuz etkileri, sonraki dönemleri de etkilemektedir.

       Günümüzde Çocuk bakmak demek, eskiden oldugu gibi karnini doyurmak ve altini degistirmek demek degildir. Çocugunuza; sevgi ve sefkatle bakabilecek, öz bakiminin yaninda gelisimine destek olabilecek, gün içinde yetenekleri artirici aktiviteler yaptirabilecek kisilere ihtiyaç vardir.

       Mutlu bebekler, güvenli yarinlar Projesi özellikle evlerinde çocuk bakiciligi yapan ve bu faaliyeti sosyal güvencesi olmadan kayit disi sürdüren kadinlara ve genç kizlara yönelik olarak uygulanacak kurs faaliyetlerini içermektedir dedi.