MUTLU BEBEKLER GÜVENLI YARINLAR
MUTLU BEBEKLER GÜVENLI YARINLAR BASIN BILDIRISI

Müdürlügümüz Proje Ofisi Birimi tarafindan hazirlanan Kalkinma Bakanligi SODES 2012 kapsaminda Ilimizde kabul edilen Mutlu Bebekler, Güvenli Yarinlar Sosyal içerme projesinin 3.12.2012 tahinden baslayan bes hafta süren birinci grup teorik egitimlerini tamamladilar. Koordinatör, egitimciler ve ögrencilerin düzenlemis olduklari eglence ile Çok neseli görünen mutlu bebekler ögrencileri gönüllerince eglendiler.

Okul öncesi egitim,  çocuklarin fiziksel, zihinsel gelisimlerinin en hizli oldugu dönemlerden biridir. Yapilan arastirmalara göre erken yaslardaki egitim çocugun zeka, kisilik ve sosyal gelisiminde çok önemlidir. Bu yaslardaki ihmalin olumsuz etkileri, sonraki dönemleri de etkilemektedir. Günümüzde Çocuk bakmak demek, eskiden oldugu gibi karnini doyurmak ve altini degistirmek demek degildir. Çocugunuza; sevgi ve sefkatle bakabilecek, öz bakiminin yaninda gelisimine destek olabilecek, gün içinde yetenekleri artirici aktiviteler yaptirabilecek kisilere ihtiyaç vardir.
            Mutlu bebekler, güvenli yarinlar Projesi özellikle evlerinde çocuk bakiciligi yapan ve bu faaliyeti sosyal güvencesi olmadan kayit disi sürdüren kadinlara ve genç kizlara yönelik olarak uygulanacak kurs faaliyetlerini içermektedir.

 80 bayani egiterek onlara meslek edindirmek ve çocuk bakiciligi alaninda istihdam olusturmaktir. Bu anlamda kadinlarin daha bilinçli olarak çocuk bakiciligi yapmalarini saglayacak ?Bebek ve Çocuk Bakiciligi? konusunda bir egitim programi uygulanmaktadir. Ilimizde yasayan 18-45 yas arasi issiz, 80 bayani egiterek onlara meslek edindirmek ve çocuk bakiciligi alaninda kalifiye haline gelmelerini saglamak,  istihdamlarinin saglanmasi ve çocuklarimizin daha egitimli ve bilinçli kisilerce bakiminin saglanmasi projemizin temel amacidir, evde çocuk bakim ve egitmen olarak çalismak isteyenlerin bu konuda egitmek. 5 hafta teorik, 4 hafta staj seklinde olacaktir,  Sodes kapsaminda günlük 15 TL ücret ödenmektedir. Projemizin bütçesi 97.178 Tl dir.

Proje ekibimiz 1 doktor,1 çocuk doktoru, 1 hemsire,1psikolog, 1 okul öncesi ögretmeni, 1 sinif ögretmeni olmak üzere toplam 6 kisilik egitici ekip ile 1 proje koordinatörü olmak üzere 7 kisiden olusmaktadir.

Programa egitimcilerimizden çocuk hastanesi bashekimi Uz. Dr. Ahmet GÜZELÇIÇEK, Saglik Meslek Yüksek okulu Müdiresi, Fügen GÖZ, Yrd. Doç Hülya Karatas, ve Feray KABALCIOGLU, Ana Sinifi Ögretmeni Aysun ÜNLÜ,Proje Koordinatörü Nilüfer TURAN TUNCAY ,Proje sorumlusu Raziye Gündüz ve Mutlu bebekler güvenli yarinlar projesi ögrencileri katildi.