Sanliurfa Il Saglik Müdürlügü Kan Bagisi Kampanyasi
       En basit organ bagisi olarak tanimlayabilecegimiz kan bagisini; 18-65 yas arasinda, ciddi herhangi bir saglik sorunu veya hastaligi bulunmayan, hemoglobin degeri kadinlarda >12,5 gr/dl, erkekler için > 13,5 gr/dl olan herkes 3 ayda bir düzenli olarak yapabilmektedir. Vücudumuzda ortalama 5-6 litre kan bulunmakta ve bagis sirasinda bunun sadece 450 ml.si(1ünite) alinmaktadir. Bu miktarinda sagligimiz üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadir. Üstelik vücudumuz bu miktari 72 saat içersinde yerine koymaktadir.

       Hasta ve hasta yakinlarinin kan arama konusunda yasadigi sikintinin hepimizin basina gelebilecegi unutulmamalidir. Düzenli, gönüllü ve bilinçli kan bagisçisi kazanimi, beraber yürüttügümüz ve mutlak basari saglamamiz gereken ulusal bir projedir.

       Bu bilinçle Sanliurfa Il Saglik Müdürlügü ile Sanliurfa Türk Kizilayi Kan Bagis Merkezi isbirliginde “ Sizde Gönüllü Kan Bagisçisi Olun” slogani ile düzenlenen Kan Bagis Kampanyasi’nda, Kan vermek isteyen gönüllü saglik personeli ilk olarak Kan Bagisçisi Bilgilendirme Formunu doldurdu.  Daha sonra genel saglik durumu degerlendirilen bagisçinin, kan basinci ölçülerek, kan sayimi için de küçük bir örnek alindiktan sonra kan bagisinda bulundular. Kampanyaya, Il Saglik Müdürü ve Müdür Yardimcilarinin da aralarinda bulundugu gönüllü saglik personeli katilarak  kan bagisinda bulundular.


       Sartlara uyan saglik personelin katildigi kan  bagisinin toplumsal aliskanlik haline getirilmesi amaçlanmistir.

       Kampanya süresince bagista bulunan duyarli saglik personeline tesekkür ederiz.

                                                                                                     Sanliurfa Il Saglik Müdürlügü